Balvu novada dome ārkārtas sēdē lems par palīdzību virpuļviesuļa izpostītajām saimniecībām

Rīga, 8.jūl., LETA. Šodien plkst.14 sasaukta Balvu novada domes ārkārtas sēde, lai noteiktu palīdzības apmēru, ko varētu saņemt Bērzpils pagastā virpuļviesuļa izpostītās saimniecības, aģentūru LETA informēja domes priekšsēdētājs Aigars Pušpurs (LZS).

Bērzpils pagasta Golvaros virpuļviesulis nopostījis trīs mājas - divām norauti ēku jumti, bet trešā ar saimniecības ēkām nopostīta gandrīz pilnībā. Balvu novada pašvaldības vadība apsekojusi virpuļviesulī cietušās teritorijas un saimniecības.

Sasauktajā domes sēdē plānots grozīt pašvaldības saistošos noteikumus "Par sociālās palīdzības pabalstiem Balvu novadā", lai varētu noteikt pabalstu apmēru. Pašlaik par summām Pušpurs runāt vēl nevarēja.

Viņš klāstīja, ka negaiss nodarījis lielus postījumus Golvaru kapsētai, kur izgāzti koki, cietusi sēta. Nodarīto zaudējumu apmērs gan vēl nav aplēsts, tāpat līdzekļi būs vajadzīgi, lai postažu novāktu.

Vienlaikus vēl tiek skaidrots, vai nav cietis pašvaldības mežs.

LETA jau vēstīja, ka sestdien pēcpusdienā Balvu novada Bērzpils pagastā virpuļviesulis nopostījis vairākas mājas, aģentūrai LETA pastāstīja Bērzpils pagasta pārvaldes vadītāja Biruta Bogdane.

Jautāta, vai pagasts sniegs kādu palīdzību cietušajām saimniecībām, Bogdane sacīja, ka pagastam līdzekļu nav, tāpēc jau pirmdien tiks rakstīts iesniegums Balvu novada domei par līdzekļu piešķiršanu.

Cietušajā zemnieku saimniecībā "Krastiņi" aģentūrai LETA pastāstīja, ka aptuveni trīs minūtes ilgušā virpuļviesuļa laikā saimniecībā tobrīd atradās tās saimnieks un viņa 87 gadus vecā māte. Sieviete darbojusies āra virtuvē, bet dēls garāžā. Viņi virpuļviesulī nav cietuši.

Zemnieku saimniecībā stāstīja, ka virpuļviesulis ne tikai pacēlis gaisā ēku jumtus, tās sagraujot, bet arī pacēlis gaisā no ēkām dažādus lielgabarīta priekšmetus, piemēram, saldētavu, kas vēlāk atrasta tuvējā laukā. Tāpat virpuļviesuļa noceltās pirts jumta daļas trāpījušas pļavā esošajai govij, to savainojot.

Saimniecībā atzina, zaudējumi tiek apzināti, bet dabas stihija ir pilnībā to iznīcinājusi. "Palikuši tikai lopi un cilvēki," piebilda zemnieku saimniecībā.