Kariņš lūdz Pūci izskaidrot vietvarai ieguvumus pēc Baltinavas novada pievienošanas Balvu novadam

Rīga, 22.aug., LETA. Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) lūdzis vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci (AP) atbildes vēstulē Baltinavas novada domes deputātiem skaidrot ieguvumus pēc novada pievienošanas Balvu novadam, liecina Valsts kancelejas sagatavotā vēstule domei.

Atbildot uz Baltinavas novada domes deputātu kolektīvo iesniegumu, kancelejas Dokumentu pārvaldības departamenta vadītāja Līga Peinberga informēja, ka iesniegums par valdības piedāvāto administratīvi teritoriālās reformas modeli Kariņa uzdevumā nosūtīts Pūcem izvērtēšanai un atbildes sniegšanai, iekļaujot tajā pamatojumu Baltinavas novada iedzīvotāju ieguvumiem pēc novada pievienošanas Balvu novadam, kā arī izvērtējumu iesniegumā minētajiem priekšlikumiem.

Plānots, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) informēs valdības vadītāju par novada domes deputātiem sniegto atbildi.

Jau vēstīts, ka domes deputāti savā vēstulē Kariņam, VARAM, Saeimas frakcijām atgādināja, ka konsultāciju laikā ar VARAM prezentēts ministrijas sagatavotais materiāls "Pašvaldības profils - apvienotais Balvu novads", kurā apkopoti statistikas dati un raksturota esošā situācija Baltinavas, Balvu, Rugāju un Viļakas novados. Taču, pēc deputātu domām, dokumentā nav pamatojuma, kā pievienošana Balvu novadam uzlabos situāciju tieši Baltinavas novadā - veicinās uzņēmējdarbību, uzlabos ekonomisko situāciju un pakalpojumu pieejamību un kvalitāti, kā paaugstinās teritorijas attīstības līmeņa indeksu, kā Baltinavas novadā mazinās depopulāciju un uzlabos demogrāfiskos rādītājus.

Tāpat, atsaucoties uz Kariņa valdības deklarācijā minēto par otrā līmeņa pašvaldību ieviešanas nepieciešamību izvērtēšanu, deputāti aicina neveikt pirmā līmeņa pašvaldību reformu, kamēr nav atbildes, vai būs otrā līmeņa pašvaldības, kādas tās būs, kādas funkcijas tiks pārceltas no pirmā uz otrā līmeņa pašvaldībām.

"Rosinām, īstenojot pirmā līmeņa pašvaldību reformu, neveikt pašvaldību piespiedu pievienošanu vai apvienošanu, ignorējot pašvaldības iedzīvotāju vairākuma viedokli," vēstulē aicina Baltinavas novada deputāti.

Viņi arī mudina, domājot par austrumu pierobežas apdzīvotības saglabāšanu no valsts drošības viedokļa, Eiropas Savienības austrumu pierobežas teritorijās izdarīt atkāpi no novadu veidošanas kvantitatīvajiem - iedzīvotāju skaita - kritērijiem vai piemērot atsevišķus kritērijus pierobežas novadiem pie savienības ārējās sauszemes robežas.

VARAM izstrādātā karte paredz apvienot Balvu, Rugāju, Baltinavas un Viļakas novadus.