Nākamnedēļ talkā no kritušiem kokiem attīrīs Stiglovas upi

Rīga, 4.sept., LETA. Turpinot iniciatīvu "Daru labu dabai", otrdien, 10.septembrī, Viļakas novadā notiks Stiglovas upes kopšanas talka, upes straujteču posmus atbrīvojot no sakritušiem kokiem, aģentūru LETA informēja Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas izglītības centra "Rāzna" vadītāja Regīna Indriķe.

Talkā piedalīsies saldūdens biotopu eksperte Lauma Vizule-Kahovska, kura pastāstīs par aizsargājamiem upju biotopiem, kopšanas pasākumu nepieciešamību un atbildēs uz interesējošiem jautājumiem. 

Indriķe stāstīja, ka talkas laikā plānots sazāģēt nokritušos kokus un tos sakraut krastos virs palu līnijas. Darbs būs fiziski smags un ir nepieciešami darbam upē piemēroti apavi, laika apstākļiem atbilstošs un ērts apģērbs.

Tikšanās - plkst.10 Šķilbēnu pagastā pie Stiglovas upes.

Talka tiek organizēta privātīpašumos sadarbībā ar Viļakas novada pašvaldību. Pēc kopīgas strādāšanas plānotas pusdienas pie ugunskura.

Stiglavas upes krastos redzamo smilšakmens atsegumu veidošanās meklējama laikos, kad Viļakas novadā viļņojās jūra - pirms aptuveni 375 miljoniem gadu -, informēja Indriķe. Jūras straumju ietekmē veidojās slīpi slāņoti baltie un brūni sārtie devona smilšakmeņi. Pie upes atrodama arī četrus metrus dziļa ala un upes kreisajā krastā, upei savu ieleju rokot arvien dziļāk, zemes virskārtai atklājās Stiglavas dižakmens. Vieta ir īpaša ne tikai ar savu ainavisko apkārtni, ar dzelzi bagātajiem avotiem vai šim objektam 2013.gadā piešķirto gada ģeoloģiskā objekta godu, bet arī ģeoloģisko izcelsmi. Šī ir viena no retajām vietām pašā Latvijas austrumu daļā, kur atsedzas Ogres svītas ieži.

"Daru labu dabai" ir iniciatīva, kurā aicināts iesaistīties ikviens interesents kopīgu labo darbu veikšanai. Darbu plānošanu, ierādīšanu un vadīšanu nodrošina pieredzējuši dabas aizsardzības jomas darbinieki, kas brīvprātīgajiem talkotājiem arī stāsta par veikto darbu nozīmi dabas daudzveidības saglabāšanā un par konkrētajā apvidū atrodamajām dabas vērtībām. Tādējādi praktiskā darbošanās ir apvienota ar noderīgu zināšanu ieguvi par augu un dzīvnieku sugām, biotopiem, tajos veicamajiem darbiem un Latvijas dabu kopumā, uzsvēra pasākuma rīkotāji.