Turpinās skatīt lietu par balsu pirkšanu 12.Saeimas vēlēšanās par labu "Saskaņai"

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Ar liecinieku pratināšanu Daugavpils tiesa Preiļos otrdien, 31.maijā, turpinās skatīt lietu par balsu pirkšanu 12.Saeimas vēlēšanās par labu sarakstam Nr.11 "Saskaņa", aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Lietā apsūdzētie Anatolijs Sproge un Fjodors Martinovs tiesā atzinuši, ka pirkuši balsis 12.Saeimas vēlēšanās par labu sarakstam Nr.4 "Vienotība", nevis sarakstam Nr.11 "Saskaņa". Savukārt prokurors centīsies pierādīt, ka balsis, kā apsūdzībā norādīts, pirktas par labu "Saskaņai".

Politiķis Dzintars Zaķis iepriekš tiesā atzina, ka minētajā balsu pirkšanas lietā vainu "Vienotībai" tiek mēģināts uzvelt.

Politiķis atzina, ka īsi pirms vēlēšanām ticies ar konditorejas izstrādājumu ražotāja SIA "Adugs" valdes priekšsēdētāju Jāzepu Zukulu, ar kuru esot pazīstams kopš 2002.gada. Taču Zukuls viņam esot atteicies palīdzēt priekšvēlēšanu kampaņā.

Politiķis cer, ka struktūras, kas atbildīgas par izmeklēšanu, būs savākušas pietiekami daudz informācijas, un spēs pierādīt, ka balsis pirktas par labu "Saskaņai". Zaķis norādīja, ka viņam nav īsti skaidra motivācija, kādēļ liecinieki mainījuši liecības un klāsta, ka balsis pirkuši par labu "Vienotībai". Viņaprāt, tas varētu būt mēģinājums ar viņu izrēķināties politiski.

Zukuls tiesā iepriekš atzina, ka aģitējis vēlēšanās balsot par partiju "Saskaņa". Viņš teica, ka vienā uzņēmuma maiņā aģitējis balsot par "Saskaņu", kā arī esot palūdzis vienu no lietā apsūdzētajiem Sprogi parunāt ar cilvēkiem šajā sakarā.

Naudu viņš nevienam neesot piedāvājis. Neesot runāts arī par alkoholu vai algas pielikumu. "Nezinu, vai Sproge vai Fjodors Martinovs kādam ko maksāja. Ar deputātu Elksniņu esot sazinājies kā ar advokātu, bet ar Dzintaru Zaķi esot pazīstams kopš partijas "Jaunais laiks" laikiem," teica Zukuls.

Viņš arī piebilda, ka Elksniņš uzņēmumā "Adugs" esot ticies ar biznesmeņiem.

Tāpat Zukuls atzina, ka arī Zaķis piedāvājis viņam sadarboties un pirkt balsis par labu "Vienotībai", taču viņš no šī piedāvājuma esot atteicies.

Savukārt maiņas vadītāja Galina Krjukova atzina, ka viņas tiešais priekšnieks Sproge lūdzis paaģitēt maiņas darbiniekus 25-27 cilvēkus balsot par "Saskaņas" sarakstu nr.11, liekot krustiņu pirmajam numuram Andrejam Elksniņam. Taču viņa tomēr aicinājusi cilvēkus iet uz velēšanām un balsot pēc sirdsbalss.

Savukārt Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš ("Saskaņa") tiesā noliedza saistību ar vēlētāju pievešanu balsošanas iecirkņiem 12.Saeimas vēlēšanās. Kā Elksniņš skaidroja tiesas sēdē, viņš esot zinājis, ka balsis pirktas par labu "Vienotībai", kā arī to, ka cilvēkiem maksāts par liecību maiņu, lai tiktu teikts, ka viņi aicināti balsot par "Saskaņu", nevis "Vienotību".

Politiķis atzina, ka bijis Zukula vadītajā uzņēmumā "Adugs" un aģitējis. To viņš darījis arī daudzviet citur Latgalē, tāpat kā to darījuši citu politisko spēku pārstāvji, tomēr nekādu atlīdzību par balsošanu neesot piedāvājis.

Savukārt, kas attiecoties uz izmeklēšanas objektivitāti, tad, pēc Elksniņa domām, uz to neesot ko cerēt, jo izmeklēšanu uzraugošās Drošības policijas amatpersonas esot labās attiecībās ar Saeimas Nacionālās drošības komisijas (NDK), kas pārrauga Drošības policijas darbību, priekšsēdētāju, partijas "Vienotība" līderi Solvitu Āboltiņu.

Elksniņš aģentūrai LETA pieļāva, ka, ja jau Zukuls ar Zaķi sadarbojies iepriekšējās, tad nav izslēgts, ka sadarbība bijusi arī pēdējās Saeimas vēlēšanās, tikai Zukuls un Zaķis to noliedzot. Tādēļ lūdza tiesu pārbaudīt abu minēto personu saraksti.