Dabas liegums "Pededzes lejtece"

Dabas liegums "Pededzes lejtece" izveidots 1999. gadā ar sākotnējo mērķi aizsargāt unikālo, bioloģiski daudzveidīgo mežu kompleksu, reto sugu atradnes un ainavu daudzveidību. 2004. gadā dabas lieguma teritoriju paplašināja par 513 ha, un tagad tā kopplatība ir 4 663 ha.

Dabas liegums "Pededzes lejtece" izveidots 1999. gadā ar sākotnējo mērķi aizsargāt unikālo, bioloģiski daudzveidīgo mežu kompleksu, reto sugu atradnes un ainavu daudzveidību. 2004. gadā dabas lieguma teritoriju paplašināja par 513 ha, un tagad tā kopplatība ir 4 663 ha. Liegums iekļauts Eiropas Savienības īpaši aizsargājamo dabas teritoriju tīklā Natura 2000. Teritorijā ir plaši pārstāvēti aizsargājami mežu biotopi. Liegumā ir vairāk nekā 10 Latvijas un Eiropas Savienības mērogā aizsargājamu biotopu. Salīdzinājumā ar pārējo Latviju ļoti augsts īpatsvars ir mežaudzēm, kurās vadošā ir kāda platlapju koku suga (pārsvarā ozols). Pededzes lejteces dabas liegumā šādi meži aizņem vairāk nekā 215 hektārus. 1961.–1963. gadā Pededzes lejteci gandrīz 10 km garumā iztaisnoja, radot Jaunpededzi, kas upes ūdeņus novada Aiviekstē. Kaut arī dabas lieguma teritorijā atrodas kanāla pats sākums, tomēr tā ietekme uz dabas norisēm liegumā ir liela, jo upes lejteces iztaisnošana būtiski samazināja teritorijas applūšanu pavasara palos. Pededzes lejteces dabas liegumā ir uzietas 27 aizsargājamu augu sugu, četras sēņu, 13 ķērpju un sešas sūnu sugu atradnes. Izcilākie floras retumi ir sausajās pļavās augošā plūksnu ķerpaparde, krāšņā neļķe un smilts neļķe.

Adrese: Daukstu un Stadu pagastā, Gulbenes novadā, Rugāju pagastā, Rugāju novadā un Indrānu pagastā, Madonas novadā
Tālrunis: +371 26355954
Mājaslapa: www.rugaji.lv, www.stradi.lv
E-pasts: turisms@rugaji.lv
GPS koordinātes: 57.067541, 26.883545

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)