Apple iMac – no pirmā modeļa līdz mūsdienām

Tieši 1998. gadā, kad katrs dators bija vien pelēka, garlaicīga kaste, Apple uzstādīja jaunu dizaina un funkcionalitātes latiņu, un tur to vēl šobaltdien. Tagad, divdesmit trīs gadus vēlāk, krāsas atgriežas jaunajā Apple iMac modelī M1, kas ir šī datora dizaina ceļojuma kulminācija. 

 

Sākot no iMac G3, kas nostiprināja sadraudzību starp Stīvu Džobsu (Steve Jobs) un Džoniju Īvu (Jony Ive), līdz pat 2021. gada modelim, iMac vienmēr ir bijusi ideāla platforma Apple visdrosmīgākajiem eksperimentiem datoru dizaina jomā. Šajā rakstā dodies Apple iMac laika ceļojumā – no pirmā modeļa līdz mūsdienām.

Attēlā: iMac G3Attēlā: iMac G3


Stīvs Džobs iepazīstina ar pirmo iMac G3 
Kad Stīvs Džobs 1998. gadā ieviesa iMac G3, neviens nebija iedomājies, ka pirmais iMac kļūs par vienu no iespaidīgākajiem personālajiem datoriem vēsturē. Atšķirībā no citiem tā laika galddatoriem iMac G3 bija krāsains. Šasija tika izgatavota no caurspīdīga apvalka, un tā bija pieejama dažādās krāsās.

Atkāpjoties no dizaina tēmas, iMac G3 pārsteidza arī ar funkcionalitāti – tas bija pirmais Mac dators, kurā tika integrēts USB ports. Tāpat oriģinālais iMac G3 bija aprīkots 233HMz PowerPC G3 procesoru, 32 MB operatīvo atmiņu, 4 GB cieto disku un 15 collu monitoru. Pateicoties iMac G3 popularitātei, kas sešās nedēļās pēc izlaišanas tika pārdots gandrīz 280 000 vienībās, Apple 1998. gadā sasniedza rentabilitātes peļņu virs 300 miljoniem ASV dolāru.

Apple iMac G4 – monitora standarts, kas aktuāls vēl mūsdienās
Divus gadus vēlāk Apple iepazīstināja pasauli ar iMac G4, kas būtiski novirzījās no iMac G3 ieviestās dizaina valodas. Ja oriģinālajam iMac bija CRT monitors jeb “kaste”, tad iMac G4 modelī Apple nolēma ieviest plakanā paneļa monitoru, pie kā pieturamies vēl šobaltdien.  

Džonija Īva projektētais iMac G4 bija aprīkots ar PowerPC G4 procesoru un jauno OS X Jaguar operētājsistēmu. 

Visi veiksmīga galddatora elementi vienā iMac G5 
Apple iMac G5 modelis ieņēma tādas dizaina aprises, kādās pazīstam iMac arī šodien. 

Droši varam teikt, ka 2004. gadā Parīzē Apple Expo prezentētais un iPod iedvesmotais iMac G5 bija aprīkots ar visiem veiksmīga galddatora elementiem. 

Tam ne tikai bija plakanā ekrāna monitors, kas balstījās uz alumīnija statīva, bet gan arī aiz ekrāna ietilpināts centrālais procesors, padarot galddatoru mazliet vairāk nekā 5 centimetru biezu. Apple iMac i5 ir pēdējais iMac, kurā tika izmantots PowerPC procesors. 

Apple iMac revolūcija –  iMac G5 ar Intel procesoru 
Gadu pēc tam, kad Stīvs Džobs pirmo reizi paziņoja, ka Apple sāks pāreju no PowerPC mikroshēmām uz Intel veidotajām mikroshēmām, tika prezentēts jaunais iMac G5 ar integrētu Intel procesoru. 

Apple iMac G5, kas ieradās 2006. gada janvārī, bija pirmais Mac dators, kurā bija Intel Core Duo procesors. Galddatora dizainā netika veiktas praktiski nekādas izmaiņas, taču tas bija pirmais Macintosh dators, kurā darbojās Intel procesors. 

Pieejams 17 un 20 collu ekrāna izmēros, bāzes 17 collu modelis bija aprīkots ar 1,83 GHz Intel Core Duo procesoru, uz PCI Express balstītu ATI Radeon X1600 videokarti ar 128 MB GDDR3 atmiņu un 160 GB Serial ATA cieto disku. Apple iMac G5 ietvēra arī iSight kameru video tērzēšanai, atjauninātu peli un iLife 2006 operētājsistēmu. 

Pirmais alumīnija Apple iMac 
Gadiem ilgi Apple neatkāpās no polikarbonāta baltā iMac G5, taču 2007. gada tika nolemts līdz šim populārāko galddatoru aizstāt ar modernāku iMac versiju. Baltais dizains tika nomainīts uz alumīnija apdari un platu, melnu rāmi ap ekrāna displeju. 

Mūsdienīgajam iMac bija spīdīgs displejs, plakana aizmugure un liels, glancēti melns Apple logotips monitora apakšdaļas centrā. Jauno iMac darbināja Intel Core Duo procesori, ATI Radeon 2400XT videokarte, kā arī OS X Tiger operētājsistēma.

2009. gada iMac –  pirmo reizi plašs 27 collu ekrāns 
2009. gada iMac versijā vēl joprojām dominēja alumīnijs, tomēr būtisks jauninājums bija 27 collu ekrāna izmērs un 16:9 formāta attiecība. Faktiski tieši šis modelis iezīmēja būtisku izmaiņu aizsākumu visā galddatoru tirgū. 

Pirms 27 collu iMac ienākšanas tirgū, liela ekrāna displeji bija paredzēti tikai pieredzējušiem profesionāļiem. Savukārt līdz ar Apple jauninājumu 2009. gadā augstas izšķirtspējas priekšrocības varēja baudīt ikviens. Tāpat svarīga 2009. gada iMac iezīme bija ekrāna “no malas līdz malai” ieviešana un jaunās Magic peles pievienošana.

2012. gada iMac versija –  Apple iMac dizaina standarts vēl šodien
Apple iMac 2012. gada versija nāca gan ar vizuālām izmaiņām (apakšējā rāmja daļa tika ievērojami samazināta), gan tehniskiem uzlabojumiem. Jaunais iMac bija aprīkots ar ātrākiem procesoriem un jaunākajām nVidia grafikām. Jāteic, ka kopš 2012. gada iMac dizains principā vairs nav sevišķi pārveidots. 

Apple atjaunina iMac ar Retina displeju
Līdz ar 14,7 miljoniem pikseļu ieviešanu jaunajā modelī, 5120 x 2880 izšķirtspēja četrreiz pārsniedza standarta 27 collu iMac piedāvātos pikseļus. Patiesībā Apple iMac ar 5K Retina displeju jau ilgu laiku bija pieprasījuši profesionāļi, un Apple to vienkārši piegādāja. 

Bāzes modelis ietvēra 3,5 GHz četrkodolu Intel Core i5 procesoru, 8 GB atmiņu, 1 TB kodolsintēzes disku, AMD Radeon R9 M290X grafikas procesoru ar 2 GB GDDR5 atmiņu, divus Thunderbolt 2 portus un četrus USB 3 portus. 

Dažus mēnešus vēlāk iMac modeļu saimei pievienojās arī 21,5 collu 4K Retina displeja modelis.

Zudušais Apple iMac Pro 
2017. gadā Apple paziņoja par kādreiz visspēcīgākā Mac datora – iMac Pro ražošanas pārtraukšanu. Savā laikā tas bija patiešām iedarbīgs Mac dators, kurā bija līdz pat 18 Xeon procesoru konfigurācijām, kā arī Radeon Pro Vega grafika. Ar kosmiski pelēko apdari tas izskatījās tiešām iespaidīgi. Tomēr pēdējos četros gados tam netika veikti praktiski nekādi tehniski atjauninājumi vai uzlabojumi, un galu galā Apple pārtrauca iMac Pro ražošanu. 

Attēlā: Apple iMac M1Attēlā: Apple iMac M1


Jauna dizaina Apple iMac ar M1 procesoru
Pavisam nesen, 2021. gada aprīlī, Apple prezentēja jaunus, septiņu krāsu iMac datorus, kas būvēti uz M1 procesora bāzes. Tagad Apple savos datoros izmanto pašu ražotos procesorus, tādējādi atsakoties no ierastās Intel bāzes. Tas ļāvis ievērojami samazināt datora izmērus. Jauno Apple iMac biezums ir vien 11,5 mm, savukārt ekrāna izmērs – 24 collas, kas spēj sasniegt 4.5K izšķirtspēju. 

Jaunajai iMac M1 sērijai raksturīga septiņu košu krāsu variācija, kam pielāgota ekrāna turētāja kāja, tastatūra un pele. Tagad Apple iMac iespējams baudīt zilā, zaļā, sudraba, oranžā, dzeltenā, sarkanā vai violetā krāsā. Taču tās nav vienīgās izmaiņas dizainā – diezgan atšķirīga ir arī monitora forma, kas līdz ar 2021. gadu ieņem arvien kantainākas aprises.

Vai esi gatavs savam jaunajam iMac?
Ir pagājuši 23 gadi kopš pirmā iMac ieviešanas, un, lai gan šo gadu laikā daudz kas ir mainījies, Apple "viss vienā" galddatoriem joprojām ir izšķiroša loma stacionāro datoru nākotnes veidošanā. 

Capital.lv interneta veikalā vienmēr vari aplūkot un izvēlēties savām vēlmēm un vajadzībām piemērotāko iMac galddatoru. Saņem to ar ātru un ērtu piegādi, stabilu preces garantiju, pilnu komplektāciju un papildu aksesuāriem, kā arī labākajām apdrošināšanas iespējām. 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu