Banner 980x90

Daba – unikāla mācību vide

Daba sniedz mums iespēju mācīties, eksperimentēt, atklāt, piedzīvot, pētīt un novērot. Ir tikai pašsaprotami, ka pirmsskolas izglītības iestādes savā mācību procesā integrē dabas dotās iespējas un rada iespēju saviem audzēkņiem mācīties dabā. Arī pētījumi rāda, ka, mācoties dabā, bērniem ir daudz ieguvumu – attīstās viņu fiziskā veselība, uzlabojas imūnsistēma, kā arī psihoemocionālā veselība. Mijiedarbība ar dabu ļauj bērniem mācīties darot un eksperimentējot, atrodoties dabā bērni domā, analizē, izvirza un apšauba hipotēzes, attīstot prātu un dabisko zinātkāri. 

Pētījumu dati liecina, ka bērni iegūst no iespējas mācīties dabā. Londonas Universitātes koledžas izglītības institūts veica pētījumu, kura laikā tika vērtētas  450 sākumskolas, kas bija ieviesušas āra aktivitātes mācību procesā. Pētījuma rezultātā tika secināts, ka ir augusi bērnu labklājība un emocionālā labsajūta, kā arī ir ievērojami pastiprinājusies saikne ar dabu. 90% bērnu atzina, ka ir iemācījušies jaunas lietas par dabu, 79% bērni jutās pārliecinātāki par savām spējām, kā arī lielākā daļa bērnu atzina, ka ir uzlabojušās savstarpējās attiecības gan ar vienaudžiem, gan skolotājiem. Šādi pozitīvi rezultāti ir skaidrojami ar to, ka bērniem tika ļauts būt pētniekiem un atklājējiem. Nereti, atrodoties dabā, tikai strādājot komandā, ir iespējams sasniegt rezultātu, tādēļ bērniem ir jāiemācās sadarboties un palīdzēt viens otram, uzlabojot savas sociālās prasmes. 

Mācīšanās dabā paaugstina bērnu sasniegumus 

“Natural England” veiktajā pētījumā 2016. gadā ir pierādīts, ka bērniem, kuri mācās dabā, ir augstāks snieguma līmenis lasīšanā, matemātikā un dabaszinātnēs. Mācīšanās dabā bērniem attīstīja arī labākas motorikas prasmes un fizisko sagatavotību nekā tiem vienaudžiem, kas turpināja mācīties iekštelpās. Šis ir tikai viens no pētījumiem, kas pierāda to, cik lieli ieguvumi ir šādai mācību pieejai. Mācību grāmatas un datora ekrāns nespēj bērniem sniegt tādu unikālu pieredzi kā mijiedarbība ar augiem un dzīvniekiem, eksperimentu un novērojumu veikšana vai ekosistēmu pētīšana. Pašu iegūtā pieredze dabā rada bērnam iespēju veidot izpratni par tajā notiekošajiem procesiem un attīstīt mīlestību pret dabu, augiem un dzīvniekiem visa mūža garumā.

Mēs nevaram iemācīt nākamajai paaudzei mazināt cilvēka radīto ietekmi uz vidi un apstādināt klimata pārmaiņas, ja bērni par dabu mācīsies tikai skolas solā. Ar nožēlu jāatzīst, ka arī ģimeņu ikdienā daba ieņem aizvien mazāku lomu – tā vietā, lai nedēļas nogalē dotos atpūsties ārpus telpām, mēs nereti apmeklējam iepirkšanās centrus, kinoteātrus, rotaļu istabas un citas izklaides, kas atrodas iekštelpās Tādēļ ir jo īpaši svarīgi, lai bērni spētu mijiedarboties ar dabu mācību iestādē, jo dažkārt tā ir vienīgā vieta, kur bērns ikdienā var piedzīvot dabu. 

Atgriežamies pie saknēm – dodamies dabā

Daba spēj daudz iemācīt ne tikai bērniem, bet arī mums – pieaugušajiem. Jums šķiet, ka jūs zināt visu par dabu? Mēs atļausimies apgalvot, ka ir tik daudz aizraujoša un interesanta, ko jūs vēl nezināt, bet labā ziņa – mācīties nekad nav par vēlu. Izmantojiet iespēju un dodieties piedzīvojumos dabā kopā ar saviem bērniem! Lai arī kurā Latvijas pusē jūs dzīvotu, jūs noteikti varat sasniegt kādu pļavu, parku, mežu vai dabas parku stundas brauciena attālumā. Ielejiet termosā tēju, sagatavojiet līdzi pusdienas un dodieties dabā. Pirms doties piedzīvojumā – izpētiet kādu grāmatu vai enciklopēdiju un kopīgi pārrunājiet, kādus dzīvniekus, kukaiņus, putnus vai augus būs iespējams sastapt vietā, uz kurieni jūs dosieties.

Slavenā vācu mežziņa P. Vollēbena grāmata “Vai zini, kur dzīvnieki mīt? Izzinoša pastaiga mežā un pļavā” vai Landvēras Kerstinas “Lielais dabas ceļvedis bērniem” ir tikai divas no grāmatām, kas sniegs jums aizraujošus un interesantus faktus par dabu. Nesatraucieties, jums nav jātērē nauda grāmatu iegādei – pilsētu bibliotēkās ir plaša grāmatu izvēle, un jūs būsiet pārsteigti, cik daudz grāmatu par dabu tajās var atrast. Reizi mēnesī ieplānojiet kopīgu došanos uz bibliotēku ar bērnu un ļaujiet viņam izvēlēties, kādu grāmatu par dabu jūs lasīsiet šomēnes. Ieviesiet rituālu pirms gulētiešanas: izlasīt pāris lappušu, pārrunāt uzzināto un kopīgi izlemt, kāds būs šī mēneša ekspedīcijas dabā galamērķis. Mācieties, izziniet un piedzīvojiet dabu kopā ar saviem bērniem!

Mēs, bērnudārza “Maziņš kā jūra“ kolektīvs, ticam, ka bērniem mācību iespēju nodrošināšana dabā ir jābūt vienai no pirmsskolas izglītības iestāžu prioritātēm! Uzziniet vairāk par mūsu mācību metodēm un filozofiju mūsu mājaslapā!

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)