Banner 980x90

Kalkūnes muižas pils – viduslaiku būvmākslas, renesanses un klasisko motīvu sakausējums

Kalkūnes muižas pils (arī Kalkuņu muižas kungu nams) atrodas Daugavpils novada Kalkūnes pagasta Kalkūnos. Ēka ir celta 1890. – 1892. gadā pēc arhitekta Vilhelma Kārļa Neimaņa projekta un toreizējā muižas īpašnieka Augusta fon Etingena pasūtījuma. Kalkūnes muižas pils ir Daugavpils novada kultūras mantojuma objekts.

Vēsture

1812. gada kara laikā franču maršals Žaks Makdonalds Kalkūnes muižā iekārtoja savu štāba mītni. Kopš 1864. gada Kalkūni bija muižas pagasta centrs Kurzemes guberņas Ilūkstes apriņķī. Savulaik uz Kalkūnes muižas zemes Daugavas krastā atradās Jeruzalemes sloboda (arī brīvciems; noteiktas sociālas grupas apdzīvota vieta), ko vēlāk latvieši sāka dēvēt par Kalkūnes slobodu.

Kalkūnes muižas pils celta laikā no 1890. līdz 1892. gadam pēc toreizējā muižas īpašnieka Augusta fon Etingena pasūtījuma un pazīstamā arhitekta Vilhelma Kārļa Neimaņa projekta; laika posmā no 1878. līdz 1895. gadam viņš bijis Daugavpils pilsētas galvenais arhitekts, kā arī darbojies Rīgā šajā jomā. V. Neimanis ir projektējis arī vairākas citas Latvijas historisma stilā celtās pilis, piemēram, Līksnas, Pelču, Juzefovas muižā, kā arī Rīgas pilsētas Mākslas muzeja ēku.

19. gadsimta beigās muižai piederēja arī liela ķieģeļu rūpnīca, kas apgādāja ar ķieģeļiem Daugavpils jaunceltnes, kā arī sava spirta ražotne. 1900. gadā muiža atradās grāfa N. Ignatjeva īpašumā, savukārt jau 1912. gadā tā piederēja valsts domes deputātam un tirdzniecības padomniekam V. Korjakinam, kura ģimenei Kalkūnes pagastā tolaik piederēja arī Didrihšteinas, Gecenšteinas un Jaunlaiku muižas.

Pirmās valsts neatkarības gados pēc 1920. gada agrārās reformas muižu nacionalizēja un kungu mājā iekārtoja Grīvas zīdaiņu patversmi. II Pasaules kara laikā pilī bija iekārtots kara hospitālis, bet 1945. gadā darbu atsāka bērnu patversme – nu jau kā Kalkūnes Republikāniskais bērnu nams. Padomju varas gados muižas pils nams tika papildināts ar silikātķieģeļu ēkām. 1962. gadā muižas pilī tika izveidots Republikāniskais psihoneiroloģiskais bērnu nams “Kalkūni”, 1994. gadā Bērnu bāreņu aprūpes centrs “Kalkūni”, bet no 2004. gada oktobra Bērnu sociālās aprūpes centrs “Kalkūni”.

Kalkūnes muižas pils šarmantā arhitektūra

Kalkūnu muižas pils ēka ir asimetriska, kopā ar torņiem, tornīšiem un jumta izbūvēm radot gleznainu iespaidu un akcentējot viduslaiku būvmākslu. Savukārt, galvenās ieejas risinājums ar nelielu kolonnu balstītu balkonu un izvērstām kāpnēm, kā arī greznais frontons virs dzegas (līdz mūsdienām diemžēl nav saglabājies) ir klasiski motīvi; ir manāmi arī renesanses motīvi.

Ēku reiz rotājusi arī Daugavpils komtura un vēlākā ordeņa mestra Valtera fon Pletenberga figūra. Kungu nama sākotnējais izskats redzams E. Serafima grāmatā publicētajā attēlā. Pils interjeri līdz mūsdienām diemžēl nav saglabājušies, bēdīgā stāvoklī ir arī muižas saimniecības ēkas un palīgēkas; arī reiz greznā kungu nama fasāde un apkārtējā ainava ir zaudējusi lielu daļu sava agrākā spožuma.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)